O programe

O programe

Spoznajte program digiPEERS

Prečo DigiPEERS?

Viete, čo je to digitálne občianstvo? Že nie tak úplne? digiQ sa tejto téme venuje už od roku 2016. Dôvodov, prečo vznikol program digiPEERS, je však viac:

Sledujeme trendy. Život mladých ľudí je priamo a veľmi intenzívne spojený s digitálnymi technológiami, mnoho procesov, životných situácií vrátane kariéry, vzťahov a voľného času, ale aj vzdelávanie, sa deje v online prostredí. Je dôležité, aby sa v ňom cítili bezpečne a správali s rešpektom.

Kto to mladým vysvetlí lepšie, keď nie ich rovesníci?  Pri aktivitách využívame prístup peer2peer, alebo rovesnícke vzdelávanie. Hovoria rovnakým jazykom, používajú rovnaké technológie a nástroje, zažívajú rovnaké situácie. 

Čísla budú len stúpať. Tak to je. Digitálny svet sa mení veľkou rýchlosťou a my nemôžeme predpovedať, ako bude vyzerať o desať, dokonca ani o päť rokov. Potrebujeme stále viac ľudí, ktorí sa budú vzdelávať a podávať to ďalej. Takže rozširujeme rady s pomocou digiPEERS.

Naučíte sa viesť zážitkové aktivity pre rovesníkov. U vás v škole, alebo na iných školách, spolu s ďalšími lektormi z digiQ a digiPEERS.

Pripravovať rozhovory, podcasty so svojimi rovesníkmi, pedagógmi, rodičmi... a mnohými ďalšími ľuďmi. Pretože každého sa digitálna doba týka.

Aké pozície program ponúka?

Baví vás písanie článkov? Tak môžete prispievať na naše, ale aj iné stránky, napríklad u vás v škole, v organizácii a podobne.

Môžete vytvárať obsah, reels, točiť videá a prispievať tak na sociálne siete aktuálnym obsahom a informáciami.

Máš nápady na nové hry? Zážitkové aktivity, alebo na nové vzdelávacie a propagačné materiály k našim témam? Aj takúto pozíciu máme.

Aké sú jednotlivé fázy programu?

Výzva na zapojenie sa do programu prichádza vždy na začiatku septembra, proces vzdelávania začína v októbri a končí v septembri nasledujúceho roka spoločným slávnostným vyhodnotením.

Krok 1:

Online meeting s prihlásenými: zoznámenie sa s programom

Prevedieme vás základnými informáciami o tom, čo môžete ďalší rok očakávať a čo očakávame my.

Krok 2:

Offline víkendové školenie a teambuilding

Ak ste po online stále rozhodnutí pokračovať, tu sa stretneme naživo: vy, vaši mentori, peermentori, lektori. Zoznámite sa navzájom, ale aj s témami a jednotlivými fázami programu podrobnejšie.

aa
Krok 3:

Mentorská podpora (odborný mentoring a peermentoring)

Každý dobrovoľník má počas celého programu k dispozícii svojho mentora/mentorku, ktorý ho sprevádza a podporuje pri príprave a realizácii aktivít. Okrem toho sú tu naši peer mentori, “starší” digiPEERS, ktorú odovzdávajú svoje skúsenosti a pomáhajú prekonať prvotné prekážky.

Krok 4:

Odborné vzdelávanie a príprava

počas celého programu, intenzívne najmä v prvej polovici, zabezpečujeme odborné vzdelávanie v jednotlivých témach a tiež k lektorským, prezentačným a komunikačným zručnostiam. digiPEERS sa na realizáciu svojich aktivít môžu pripravovať s podporou celého tímu.

Krok 5:

Účasť/spolupráca na aktivitách starších členov tímu

tzv. náčuvy. Každý z digiPEERS má možnosť posadiť sa na workshop niekoho iného a pozorovať, ako to celé prebieha. Takto získa lepšiu predstavu aj o svojich vlastných aktivitách.

jj
Krok 6:

Realizácia vlastných aktivít

záleží od toho, čo si kto vyberie. V druhej polovici programu už digiPEERS prechádzajú k realizácii vlastných aktivít, samozrejme, stále s podporou svojich mentorov a tímu. Mentori sa zúčastňujú minimálne prvých dvoch workshopov svojich mentees.

Krok 7:

Slávnostné vyhodnotenie programu

každý za seba a potom spoločne, vyhodnotia, ako sa im podarilo naplniť stanovené ciele pri aktivitách a osobnom rozvoji, čo im program priniesol. Ak vydržia až do konca, získajú certifikát o absolvovaní vzdelávacieho programu.

Up
Top Ranked Users

[joinup_core_top_members columns=“1″ space=“no“ max_members=“3″ behavior=“columns“ columns_responsive=“predefined“]