Ešte ste nevyskúšali Chat GPT? Ste jedni z mála

Umelá inteligencia nie je novým fenoménom. S príchodom chatbotov však raketovo nabrala na popularite a začali ju používať aj bežní ľudia. Mimoriadne obľúbená sa stali aj na Slovensku.

Keď v novembri minulého roka uzrel svetlo sveta chatbot, ktorý vyvinula spoločnosť Open AI, okamžite si získal srdcia miliónov používateľov. Výnimkou neboli ani Slováci. Za prvý polrok tohto roka si botov umelej inteligencie, ako Chat GPT či Bing Chat, vyskúšalo viac ako pol milióna slovenských používateľov.

Ak medzi nich nepatríte, no láka vás nahliadnuť do sveta umelej inteligencie, tieto riadky sú určené práve vám. Spoločne si totiž posvietime na všetky detaily najpopulárnejšieho nástroja umelej inteligencie – Chat GPT.

Čo je Chat GPT?

Chat GPT je nástroj, ktorý využíva algoritmy strojového učenia, aby pre vás pripravil text na mieru. Zvládne prakticky akúkoľvek úlohu, ktorá súvisí so spracovaním jazyka.

Ako funguje?

Aby sme porozumeli, ako Chat GPT funguje, porovnáme si ho s klasickým Google vyhľadávačom. Ten k hľadanému výrazu poskytne zoznam relevantných i menej relevantných článkov. Z nich si človek sám vyberie, ktorý mu najviac vyhovuje. Chat GPT funguje tak, že kus roboty spraví v podstate za vás. Keď mu položíte otázku, už sa nemusíte preklikávať cez desiatky webov a prelúskať dlhočizné texty. A odkiaľ to všetko má? Učil sa na obrovskom množstve údajov, vrátane odborných vedeckých článkov, webových stránok a kníh (pravdepodobne toho stihol „prečítať“ o čosi viac ako vy za celý život 😉). Z toho čo nazbieral pre teba pripraví odpoveď na tvoju otázku. Okrem toho vie vytvoriť výcuc, abstrakt, detektívny príbeh, alebo si s ním môžeš popísať ako so starým kamošom.

Kde začať?

Potrebujete si len vytvoriť konto na stránke firmy Open AI, ktorá ChatGPT vyvinula. Základná verzia 3.5 je dostupná pre každého. Reaguje na viaceré jazyky, ale najlepšie funguje v angličtine.

Čím lepšie svoju požiadavku napíšete, tým presnejšie odpovede pre vás pripraví.

Nie je bezchybný

Žiadny človek ani technológia nie je stopercentná. Dokonalosť preto neočakávajte ani od umelej inteligencie. Trénovali ju ľudia, ktorí jej poskytovali spätnú väzbu a hodnotili, ako kvalitne odpovedá. Často preto opakuje frázy, ktoré títo tréneri vyhodnotili ako najzrozumiteľnejšie. V odpovediach môžete nájsť aj chybu či nelogické odpovede.

Ako to vnímam ja?

Umelá inteligencia je pozoruhodná vymoženosť, ktorá je dostupná pre všetkých. Ako všetko ostatné, má svoje klady aj zápory. Odporúčam však každému vyskúšať si ChatGPT. Lepšie tak pochopíte, čo sa v spoločnosti deje a zbavíte sa strachu z neznámeho.

Z pohľadu blogerky vidím, že dopad umelej inteligencie je značný, neznamenalo to však, že by nás nahradila. Postupne preniká do všetkých sektorov práce a časom sa možno stane rovnakou samozrejmosťou, akou sa stal internet.

Z toho pozitívnejšiehu pohľadu na AI si myslím, že: prostredníctvom jej schopností môžeme zefektívniť svoju prácu a nakopnúť svoj rozvoj. Rozchodiť osobnú stránku, či naučiť sa francúzštinu…Je to nástroj globalizácie, zmenšujúci rozdiel medzi základooškolákom a profesionálnym webdizadnérom.

Používajme umelú inteligenciu s rozumom, nedovoľme aby sme sa na nej stali závislí.

Fun fact: pri tvorení tohto článku som ho nepoužila ChatGPT 😉

Autorka: Veronika Kováčová

Up
Top Ranked Users

[joinup_core_top_members columns=“1″ space=“no“ max_members=“3″ behavior=“columns“ columns_responsive=“predefined“]

Activity Feed